Середа, 12.12.2018, 15:23

З об'єктивних причин сайт "Хронікер" (hroniker.net) не оновлюватиметься. Читачі порталу можуть ознайомлюватись із новинами нашого міста культурно-мистецького спрямування в групі "Вконтакті" -https://vk.com/kp_hroniker. Тому якщо ви є користувачем цієї соціальної мережі - долучайтесь)Головна » Дата

  З еволюцією людства світ змінювався не лише в цілому, а й в окремих його елементах. Особливо ці трансформації відбилися на народній творчості, яка «кодувала» інформацію та передавала її з покоління в покоління. Одним із таких «вічних» символів стало «прикрашене яйце».

 Поступово із замальованої в один колір крашанки воно перетворилося на крапанку, мальованку, дряпанку і нарешті писанку. Що то за розфарбоване диво, розповідає викладач художньої школи Тетяна Щербина (на фото нижче).

  Мій обов’язок як викладача - відродити традицію писанкарства. З цим видом мистецтва працюю вже 20 років. Але спершу навіть літератури відповідної не було. Тому методом спроб і помилок самостійно разом з дітьми опановували цю техніку. Коли в картинній галереї презентувалася виставка писанок однієї майстрині з Канади, вручну робили ескізи, змальовували символи.

  Писанка – маленька ікона-оберіг: для оселі, здоров’я, молодят, діток.

  Для кожного регіону характерні свої орнаменти. Але основні символи - це зірка (сонце, тобто життя), знак безкінечності (як побажання вічного життя, довгих років), краплі (сльози, тому що життя без зліз радості чи смутку не буває).

   Ну і куди ж без тваринних та рослинних символів. Якщо на Закарпатті чи Буковині яйце прикрашають баранцями та оленями або їх образами (часто в зелених тонах), то на Поділлі – вже символами баранців і примітивних конячок, горлиць та голубів.

 Подільська писанка характеризується більш крупними символами. Її особливість - у чорному кольорі (символізує землю або горе), який може бути поєднаний з жовтим або червоним. Але є ще й біла писанка, коли шкарлупа витравлюється оцтом.

  Кожен знак може мати з десяток варіацій – від простішого до складнішого. Наприклад, від звичайного сонечка, яке ми малювали в дитинстві, до свастики і «баранців», що повторюють сонячний знак. Або ж символ хреста: передається як традиційним нам знаком, так і з різними творчими трансформаціями, до прикладу, у вигляді грабельок.

  Є така фігура, як «трикутник. 40 клинців», бо все у нашому житті має три кути – «чоловік-жінка-дитина», «повітря-вогонь-вода», «Отець-Син-Дух святий». А 40 трикутників – це сорок днів, сорок апостолів. Цікавий знак «Божої ручки» - символ життя, яким наділив людину Господь.

  Людина вкладала у символи свої споглядання на життя. Мабуть, тому народні вироби накопичують і концентрують енергію, яка потім оберігає і захищає власника та його домівку. Тим більше, що в писанку можна закодувати будь-яку дату чи рік, навіть ім’я або слово. Хоча такий метод характерний більше для Буковини.

  Декоративні писанки видуваються й розписуються воском та стійкими барвниками упродовж двох-трьох годин. Зрозуміло, що призначені вони лише для краси. Маю колекцію таких зі ста штук. І жоден виріб не схожий на інший. Орієнтуюся на традиційні символи, але як художник, додаю власні – фортеці, Кам’янця, елементи ікони Божої Матері.

   Такими яйцями ви не будете мірятися силою, за пасхальною традицією. Але кожна господиня може цікаво прикрасити і пасхальне яйце. Найпростіше – приклеїти жовтком або водичкою до яйця листя петрушки, можна квіточку з паперу. Потім замотати їх у панчоху чи марлю і занурити в харчовий або природній барвник – відвар лушпиння, сік буряка. У кожного яйця шкарлупа – різна: за жорсткістю і тоном. Тому навіть зафарбовані в один колір галунки матимуть різний відтінок.

  Сучасні пасхальні яйця прикрашають і бісером, і яскравими блискучими картинками. Але вони не гріють.

  За однією з легенд, коли Ісуса Христа розіп’яли, краплі крові, що падали на землю, стали як курячі яйця і тверді, мов камінь. Гарячі сльози Божої Матері, котра плакала за своїм Сином, упали на ці криваво-червоні яйця, залишивши на них сліди у вигляді прекрасних орнаментів.Категорія: Дата | Додав: hroniker (17.04.2014)
Переглядів: 1067 | Теги: Поділля, орнаменти, Тетяна Щербина, дряпанка, крашанка, писанка, СимволікаДодавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
За межами Кам’янця


Пошук
Статистика
каталог сайтів МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов Rambler's Top100 c

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright Лілія Петрук © 2018 |
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється
за умови активного гіперпосилання на hroniker.net