П`ятниця, 25.05.2018, 02:13

З об'єктивних причин сайт "Хронікер" (hroniker.net) не оновлюватиметься. Читачі порталу можуть ознайомлюватись із новинами нашого міста культурно-мистецького спрямування в групі "Вконтакті" -https://vk.com/kp_hroniker. Тому якщо ви є користувачем цієї соціальної мережі - долучайтесь)Головна » Дата

Покрова Пресвятої Богородиці або в народі Третя пречиста – одне із найшановніших християнських свят, яким 14 жовтня вітають прихід зими. Пресвяту Богородицю вважали своєю заступницею і покровителькою навіть козаки та воїни УПА. Цього дня відродити свято Покрови вирішили й у Кам’янці - низкою національно-патріотичних заходів, об’єднаних однією назвою - «Покрова – свято української звитяги».

За справу взялися ГПР «Гідність» спільно із К-ПНУ ім. І. Огієнка, історичним музеєм-заповідником, коледжем культури та мистецтв, Духовною радою християнських церков та релігійних організацій, Об’єднанням підліткових клубів та МГО «Пласт».

Осіннє визнання: літературно-мистецький блок

Мало хто знає, що 1920-ті рр. – кам’янецький період життя та творчості одного із найбільших ліриків XX ст., класика української літератури Володимира Свідзинського. І ще менше знають, що в цей час він проживав на Польських фільварках, у двоповерховому будинку №5, найприкметнішому на провулку Круглому. 14 жовтня, в день Святої Покрови, на будинку поета (тоді – третя єдина трудова школа, а сьогодні - бібліотека коледжу культури і мистецтв) за участю провідних науковців, професорів і літературознавців відбулося довгоочікуване встановлення меморіальної дошки В. Свідзинському.

 

Письменник Василь Горбатюк

«Із мрії про встановлення меморіальної дошки все і починалося, - коментує доктор філології, професор Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України Елеонора Соловей. - Все-таки він тут жив, навчався. Саме тут, як писав сам поет, він був щасливий у добу УНР. Щасливим він був у Кам’янці і в семінарські роки і в університетські, і потім коли архіваріусом тут працював, я думаю, і коли жив з родиною та маленькою донечкою в цій школі (зараз – бібліотека коледжу культури і мистецтв. – авт.). Цей період був йому максимально суголосний, як наступний режим – навпаки.


Не знайшовши свого місця в тій новій радянській дійсності, він став аутсайдером, з власного вибору внутрішнім емігрантом. Тому встановлення меморіальної дошки є цілком логічним. Все, що не робиться, все виходить на краще, навіть якщо воно вимагає неймовірних зусиль. Так, на території університету (К-ПНУ ім. І. Огієнка. – авт.) є пам’ятник–кенотаф і йому, і Драй-Хмарі. Для мене це справді повернення Свідзинського – логічне, зрозуміле, хоч і запізніле, а через те - трішки непросте».

Продовжуючи вшанування пам’яті В. Свідзинського, в К-ПНУ ім. І. Огієнка видавництвами «Смолоскип» і «Грані-Т» було презентовано книги поета: «Вибрані твори»  (із популярної смолоскипівської серії «Розстріляне Відродження») «Чудесну тростку». Окрім того, присутні переглянули невеличкий телесюжет про Свідзинського канадсько-українського літературознавця та письменника Марка Роберта Стеха.

Таємниці УПА: історично-пізнавальний блок

На історичному факультеті К-ПНУ ім. І. Огієнка у рамках заходу «Покрова – свято української звитяги» відбулася конференція «Діяльність УПА на Поділлі».

Також було представлено спогади воїнів УПА і презентовано книги «Страсті за Бандерою» видавництва «Грані-Т» та «За тебе, Свята, Україно» чернівецького видавничого дому «Букрек». Перша - це збірка головних текстів із трьох великих дискусій про Бандеру, що тривали в 2009 і 2010 роках. Її упорядники знайомлять читачів з думками професора Тімоті Снайдера, істориків Пера Андерса Рудлінґа, Ґжеґожа Россолінського,Зенона Когута, Івана Химки, професора Дейвіда Марплза, українського націоналістичного діяча Євгена Стахіва та інших.

Друга - «За тебе, Свята, Україно» - перше на основі глибокого аналізу, знайдених архівних документів та спогадів учасників Визвольних Змагань всеоб’ємне дослідження Нестора Мизака визвольної боротьби ОУН-УПА за Українську Самостійну Соборну Державу.

За волю: молодіжно-патріотичний блок

У день Покрови Пресвятої Богородиці пластуни презентували унікальну українську настільну карткову гру «За Волю!». УПА проти фашистської Німеччини.

«За Волю!» - це стратегічна гра для двох осіб. Кожний гравець грає однією колодою карток, що представляє одну з держав Другої Світової Війни. Сторонами гри є Українська Повстанська Армія та Вермахт фашистської Німеччини.

За словами засновника та керівника міського осередку Пласту Павла Білоуса, гра була вигадана 2004 року пластуном із Канади – Андрієм Водославським в одному з пластових таборів. Юним скаутам припала до душі така історично-виховна гра, тому виникла ідея створити цей продукт на професійному рівні.

Ілюструючи боротьбу УПА не тільки проти загонів НКВД, але й проти фашистської Німеччини, гра «За Волю!» спершу поширювалась у колі діаспори. Після чого викликала неабияке зацікавлення і в Україні.

Саме тому в 2011 році було віддруковано другий (перший – 2010-го в Канаді та США), невеликий тираж, який став вже більш адаптований для українського гравця. Зважаючи на ціну – 180 грн. – кам’янецькі пластуни купили всього два екземпляри цієї гри. Проте сподіваються: якщо вона викличе зацікавлення в суспільстві, пластуни зможуть поширювати її серед навчальних закладів безкоштовно.

Спільний молебень «За Україну»: культурно-духовний блок

За участю представників трьох українських церков – Автокефальної, Греко-Католицької та Київського патріархату, - а також мирян і чиновників на місці розібраної церкви Покрови Пресвятої Богородиці відбувся святковий молебень «За Україну».


Від пл. Троїцької до Старої фортеці, де колись, судячи з усіх історичних відомостей, які збереглися до наших днів, знаходилася церква Покрови Пресвятої Богородиці, рушила молитовна хода. Після чого на території фортеці працівники музею коротенько надали історичну довідку про місце та розташування загадкової церкви. Перші згадки про неї датуються II пол. XIV ст. Відомо, що фундаторами церкви є князі Коріатовичі, ті самі, що з династії литовсько-руських князів, котрі правили не лише на Поділлі, але й на Закарпатті.


Після спільного молебню церковні хори вітали зі святом Покрови Пресвятої Богородиці – піснями на духовно-патріотичну тематику.

 Категорія: Дата | Додав: hroniker (15.10.2011)
Переглядів: 1418 | Теги: Покрова, свято української звитяги., Пресвята богородиця. КамянецьДодавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
За межами Кам’янця


Пошук
Статистика
каталог сайтів МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов Rambler's Top100 c

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright Лілія Петрук © 2018 |
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється
за умови активного гіперпосилання на hroniker.net