Неділя, 09.12.2018, 20:50

З об'єктивних причин сайт "Хронікер" (hroniker.net) не оновлюватиметься. Читачі порталу можуть ознайомлюватись із новинами нашого міста культурно-мистецького спрямування в групі "Вконтакті" -https://vk.com/kp_hroniker. Тому якщо ви є користувачем цієї соціальної мережі - долучайтесь)Головна » Література


«Син цієї землі минуле її любив, вивчав і узагальнював, а скарби її поважати вчив». Ці слова, вибиті на меморіальній дошці Кафедрального костелу св. ап. Петра і Павла, - про видатного науковця, краєзнавця, історика й письменника, доктора Антонія, колекціонера старовини Йосифа Ролле.

За роки життя в Камянці-Подільському він став для колег гарним другом, бідних – меценатом, а для пацієнтів – останнім спасінням. Щоправда, маловідомим для нащадків.

Цю історичну несправедливість вирішили виправити організатори круглого столу «Йосиф Ролле - громадянин нашого міста» - історичний факультет К-ПНУ ім. І. Огієнка та громадсько-інформаційне видання «Promo Lux» - за участю науковців, громадськості, представників влади і студентів. Тим більше, що досі немає меморіальної дошки ні на будинку, де він проживав, ні на копусі медучилища, де працював. Не названо на його честь і вулиці.

А між тим 30-річний Йосиф Ролле (із спольщеного французького роду на Поділлі, вихованець Київського університету, член-кореспондент Краківської академії наук) 1860 року переїхав до Кам’янця-Подільського, де й проживав до самої смерті – 1884-го. 

Став секретарем Товариства подільських лікарів. Був поляком. Проте коли йому запропонували очолити кафедру психіатрії медичного факультету Варшавського університету, відмовився, залишившись у Кам’янці. Лікував як бідних, так і багатих, незалежно від віросповідання і національності. Заснував лікарню для бідних. Нині це - приміщення дитячої хорової школи. А також курси бабок-повитух. Очолив благодійне товариство. У духовній семінарії викладав для пастирів предмет «Соціальна гігієна». Вперше ввів у літературу образ Кармелюка.

Доктор історичних наук Лев Баженов:

- Йосиф Ролле належить до української школи в польській літературі. В першу чергу він відомий як письменник. Любив добу Середньовіччя. Присвятив Поділлю «Історичні оповідання». Був своїм серед чужих і чужим серед своїх аж до незалежності України.

Науковий співробітник НІАЗ «Кам’янець» Галина Осетрова:

- 19 років прожив у будинку на вулиці Татарській, 4. Це була шляхетська садиба. Вдень до неї тягнулися хворі. А близько восьмої вечора за кабінетом доктора Антонія збиралися його друзі та колеги, які часто розходилися далеко за північ.

Помер Ролле від булемії, спричиненої хворобою нирок. Після смерті чоловіка дружина науковця продала садибу. Нині цей будинок є пам’яткою архітектури місцевого значення.

Кандидат історичних наук Андрій Задорожнюк:

- Найцінніша науково-краєзнавча робота Ролле – «Подільські замки на молдавському прикордонні», при написані якої автор послуговувався цікавою джерельною базою. Адже мав можливість працювати з приватно-панськими архівами. Два перших томи цієї праці – про Кам’янець-Подільський. Третій присвячений історичним місцям Жванця, Панівців, Могилів-Подільського, Рихті, Чорнокозинцям. Всі літературні напрацювання Ролле перекладені в Польщі.

Директор видавництва «Медобори» Мирослав Мошак:

- Йосиф Ролле створив цілу галерею історичних портретів. Зокрема, про Василя Острозького, Івана Богуна, Саву Чалого. Можу назвати дві причини, чому саме Юхима Сіцинського вважають батьком подільської історії, а не Ролле. По-перше, твори останнього – польською мовою, тобто недоступності для більшості зацікавлених. По-друге, після здобуття Україною незалежності Сіцинського взялися популяризувати, а Ролле залишився в стороні.

Тому видавництво «Медобори» взялося за роботу над перекладами творів Ролле. Уже вийшла українською його книга «Іван Богун: козацький полковник». Другий наш проект – переклад з польської оповідання про камянецького коменданта Яна де Вітте. У планах – робота над «Подільськими замками на молдавському прикордонні».

Наприкінці круглого столу організатори зачитали звернення до міського голови Михайла Сімашкевича, у якому просять встановити меморіальну дошку Йосифу Ролле на будинку, де він проживав, по вул. Татарській, 4, і на копусі міської лікарні, а також дати його ім'я одному з провулків нашого міста. Звернення підписало 60 осіб.

Категорія: Література | Додав: hroniker (12.03.2013)
Переглядів: 1182 | Теги: круглий стіл, Йосиф Ролле, доктор АнтонійДодавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
За межами Кам’янця


Пошук
Статистика
каталог сайтів МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов Rambler's Top100 c

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright Лілія Петрук © 2018 |
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється
за умови активного гіперпосилання на hroniker.net