Середа, 14.11.2018, 06:32

З об'єктивних причин сайт "Хронікер" (hroniker.net) не оновлюватиметься. Читачі порталу можуть ознайомлюватись із новинами нашого міста культурно-мистецького спрямування в групі "Вконтакті" -https://vk.com/kp_hroniker. Тому якщо ви є користувачем цієї соціальної мережі - долучайтесь)Головна » Література

На запрошення Клубу української інтелігенції 23 лютого до Кам’янця-Подільського із презентацією науково-популярної книги «Історія з грифом «секретно» про таємниці минулого з архівів КДБ завітав історик, дослідник українського визвольного руху Володимир В’ятрович. Науковець провів дві зустрічі: першу – на історичному факультеті К-ПНУ ім. І. Огієнка у форматі лекції, другу – в готелі «Клеопатра» у форматі дружньої бесіди.

«Історія з грифом «секретно», яка і стала приводом для зустрічі, з’явилася в результаті дворічної роботи Володимира В’ятровича на посаді директора галузевого державного архіву СБУ. Хоча писати цю книгу автор почав лише після свого звільнення. «Я почував себе людиною, котра перебуваючи посеред моря, дуже хоче пити, але водночас задовольнити спрагу не може, - розповідає науковець. - Довкола мене знаходилося багато надзвичайно цікавих матеріалів, але часу, щоб самому, як історику, працювати над ними, не було. В першу чергу я працював над відкриттям цих архівів».

Про що говорять архіви КДБ?

У 2010 році Володимир В’ятрович почав опрацювати розсекречені матеріали, після чого й вийшла книга «Історія з грифом секретно». В її основу лягли 32 нариси науково-популярного стилю, 32 історії про те, як приховували голодомор і видавали його за фальсифікацію, про унікальні долі священиків, котрі кинули виклик системі, про те, скільки може коштувати дурість державних діячів. Ця книга – не про сьогодення, а про минуле із чітко вираженими паралелями.

На зустрічі зі студентами історичного факультету історик розповідав саме про розсекречені документи Галузевого державного архіву КДБ, які й лягли в основу написання книги. Сьогодні доступ до матеріалів цього архіву практично закритий.

 

«Чому ці документи такі важливі? Справа в тому, що особливістю будь-якого тоталітарного режиму є бажання контролювати всі сфери життя і діяльності того, що відбувається в суспільстві. Для того, щоб контролювати – треба знати. Щоб знати – треба мати мережу своїх інформаторів. Таким чином ще в 1918 році розпочалося створення величезних архівів тоталітарного режиму і їх карально-репресивних органів. Накопичувалася велика кількість матеріалів, які показували, як діяла сама спецслужба», - каже Володимир В’ятрович.

За словами дослідника, на сьогодні цих документів збереглося доволі багато, попри те, що їх пізніше знищували. Хронологічні межі архіву КДБ – 1918-1991 рр., кількість справ – понад 800 тисяч. Йдеться про кілька мільйонів томів, матеріалів, які зберігаються в Україні. Більшість з них - в архівах обласних управлінь СБУ, лише 109 тисяч – в Києві.

Більшість документів стосуються подій, які відбувалися в Україні, але можна знайти чимало загальнорадянського масштабу, зокрема про Празьку весну 1968 року, повстання в Будапешті 1956 року, події 80-х р. в Польщі.

«На сьогодні ситуація з роботою в архівах є непевна, - каже історик. - Ті закони, які зобов’язували мене їх відкривати, зобов’язують і теперішнє керівництво. Нічого насправді в законодавчому плані не змінилося. Змінилася лише політична ситуація і нинішня влада намагається знаходити різні суперечності в законодавстві, аби заборонити доступ до інформації. Але ми маємо на неї право. Тим більше, що вона несе лише історичну цінність».

«Сучасна Росія – це карикатура на СРСР, а Україна  - карикатура на сучасну Росію»

Такими словами Володимир В’ятрович оцінив стан нинішньої політичної ситуації в Україні, пыд час зустрічі вже з Клубом української інтелігенції. На його думку, УРСР досі жива. Адже чому було прийнято в 1991 році Акт проголошення незалежності України, а не Акт відновлення? Суспільство, на жаль, ще не готове дати належну оцінку політикам і комуністичному режиму. Очевидно, що ті люди, які співпрацювали з цими злочинцями, не мають права претендувати на якусь владу в сучасній державі, оскільки вони тягнутимуть нас назад, що вже й роблять.

Хоча науковець справедливо звинувачує в усьому нас самих: «Кожен народ має ту владу, на яку заслуговує. На жаль, те, що коїться сьогодні в державі – це результати нашої неготовності щось змінити. Якщо ми хочемо міняти владу, треба починати з себе. Критикувати владу можна. Але після того, як велика частина виборців готова була продати свій голос за гречку, то яке ми маємо право нарікати на неї? Ми втрачаємо час, а це - головний ресурс, який не можна компенсувати».

 

Як би там не було, а Володимир В’ятрович упевнений: оптимізм будується на наших знаннях історії. Якщо ми пережили XX століття, то й сьогодні приречені на перемогу.
Категорія: Література | Додав: hroniker (24.02.2012)
Переглядів: 1049 | Теги: книга, Історія з грифом секретно, Зустріч, Кам'янець, Клуб української інтелігенції, Володимир В'ятрович, ПрезентаціяДодавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
За межами Кам’янця


Пошук
Статистика
каталог сайтів МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов Rambler's Top100 c

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright Лілія Петрук © 2018 |
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється
за умови активного гіперпосилання на hroniker.net