Четвер, 26.04.2018, 23:32

З об'єктивних причин сайт "Хронікер" (hroniker.net) не оновлюватиметься. Читачі порталу можуть ознайомлюватись із новинами нашого міста культурно-мистецького спрямування в групі "Вконтакті" -https://vk.com/kp_hroniker. Тому якщо ви є користувачем цієї соціальної мережі - долучайтесь)Головна » Персона

● НЕВІДОМІ ІСТОРІЇ

У четвер, 16 січня, у міському Будинку культури камянчани матимуть змогу оцінити спектакль «Майстер і Маргарита» за романом Михайла Булгакова у виконанні артистів Московського незалежного театру. Про те,  як  кам’янчани сприйняли театральну постановку, розповімо пізніше. А сьогодні ми познайомимо вас зі ще однією, не менш визначною, сторінкою життя Булгакова.


Відомо, що Михайло Булгаков ще з раннього дитинства захоплювався театром. Вдома розігрувалися сцени та інтермедії, в яких брали участь друзі майбутнього письменника. Усіх вражала його начитаність, знання літератури, музики. У винахідництві сюжетів Михайло був невичерпний. Крім того, він експромтом писав невеликі оповідання, які викликали невтомну веселість і сміх. Але мало хто знає, що не лише література цікавила Булгакова. Підтвердження цьому – його вступ на медичний факультет Київського університету святого Володимира.

У 1908 р. в Київ приїхала з Саратова на канікули ровесниця Михайла Тетяна Лаппа, Тася – дочка управителя саратовської Казенної палати, зупинилася у своїх родичів, знайомих сім’ї Булгакових. Несподівано для всіх до юних Михайла і Тетяни прийшло кохання. 26 квітня 1913 р. вони обвінчалися в церкві Михайла Доброго на Подолі. Цей щасливий весняний день запам’ятався Тасі як наповнений веселощами і сміхом. Навіть під вінцем молоді не могли втриматись від щасливого сміху. Додому після церкви їхали в кареті. А 1 серпня 1914 р. почалась перша світова війна. Події швидко докотилися до Київа. З’явилися перші біженці з західних губерній. Життя міста швидко перебудовувалося на воєнний кшталт. Відкривалися нові госпіталі і лазарети. Тепер студенти-медики, окрім відвідування лекцій, постійно чергували в госпіталях, отримуючи знання практичної медицини.


Весною 1916 р. Михайло здав прискорений випускний екзамен і, не чекаючи отримання диплома, як доброволець Червоного Хреста виїхав на Південно-Західний фронт – в Кам’янець-Подільський військовий госпіталь. Услід за чоловіком до міста приїхала Тетяна.

Хірургічні відділи госпіталю в Києві 1915 р.були перевезені в Кам’янець. Госпіталь розмістився в корпусах колишньої губернської земської лікарні, яка займала майже квартал. Поряд знаходилися двоповерхові будинки лікарняного гуртожитку, де оселилися Булгакови.

Булгаков проводив операції, а Тетяна Миколаївна, яку він влаштував у госпіталі сестрою милосердя, допомагала йому та іншим лікарям під час операцій. Булгаков дуже серйозно, з великим почуттям відповідальності, ставився до роботи і часто вночі йшов до госпіталю – він завжди турбувався про стан оперованих і часто затримувався там до ранку.

Тетяна Лаппа згадувала: «Я приїхала до Кам'янця-Подільського на початку травня. Жили ми в казенних лікарняних квартирах при великій губернській лікарні. Міша багато оперував і дуже втомлювався, іноді стояв за операційним столом безперервно цілу добу, але все ж ми декілька разів робили прогулянки по місту, зупинялися біля його визначних пам'яток, милувалися пейзажами у вечірньому серпанку, які відкривалися за баштами фортеці, біля старовинних брам, сходів і будинків. Мені здається, що ця неповторна панорама якимось чином знайшла відображення в описі Єршалаїма в „Майстрі і Маргариті"».

В червні, під час знаменитого Брусиловського прориву російських військ, фронт просунувся далеко на захід, і Михайло Булгаков разом з госпіталем опинився в Чернівцях. Кам’янець залишився в пам’яті М. Булгакова і Тетяни Лаппи назавжди. Адже тоді вони були такі молоді і закохані.Категорія: Персона | Додав: hroniker (12.02.2011)
Переглядів: 1551 | Теги: історія, літератураДодавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
За межами Кам’янця


Пошук
Статистика
каталог сайтів МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов Rambler's Top100 c

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright Лілія Петрук © 2018 |
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється
за умови активного гіперпосилання на hroniker.net