П`ятниця, 19.10.2018, 10:04

З об'єктивних причин сайт "Хронікер" (hroniker.net) не оновлюватиметься. Читачі порталу можуть ознайомлюватись із новинами нашого міста культурно-мистецького спрямування в групі "Вконтакті" -https://vk.com/kp_hroniker. Тому якщо ви є користувачем цієї соціальної мережі - долучайтесь)Головна » Проблема

Причини обвалу Нової Західної башти поки що невідомі. Однак аналогічне мурування має і Замковий міст. Може, варто звернути на це увагу зараз?

Першого серпня о 16.15 стало відомо про обвал однієї із башт Старої фортеці – Нової Західної. Чергова по території зателефонувала до директора історичного музею-заповідника Віктора Травінського. Одразу було скликано термінову комісію під керівництвом міського голови. Фінансові втрати значні та, слава Богу, під час обвалу ніхто не постраждав.


Про причини обвалу башти та винуватців трагедії поки що невідомо. Новостворена комісія з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, що виникли внаслідок обвалення однієї з веж, до п’ятого серпня, за словами заступника міського голови Григорія Горшунова, розгляне всі матеріали проектувань із виконання робіт та винесе рішення. Журналістів пан Горшунов на засіданні комісії бачити не побажав, хоч ті і нагадували йому про свої права. Сподіваємося, під час обговорення проблеми не виникне ніяких «підводних течій», що «розмиють» постраждалу башту Старої фортеці остаточно.

Вода камінь точить. Турки про це не знали.

«У цій башті погана кладка. Мурували її турки ще в 1672 році, при цьому дуже поспішаючи, - звертається до історії науковий керівник реставраційних робіт в Старому замку, доцент національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, дійсний член ІКОМОС Ольга Пламеницька. – Башта була полігональною в плані, така як Нова Східна з криницею. Однак турки, підірвавши її, вирішили швиденько відновити, відновити методом бутового мурування – кладки із природних каменів неправильної форми. Середину башти вони облицювали камінням, скріпивши невідомо яким розчином. Та й каміння там фактично не було, суцільна «труха». Тож волога проникала в таку кладку, поступово її вимиваючи. До кінця турецькі мулярі реставрацію так і не завершили».

Історія проблеми: хто і як виконував реставраційні роботи

Відновлювати Нову Західну башту розпочали ще в 2003-му, реставраційні роботи тривали п’ять років. За цей час тричі змінювалися проектанти та підрядники. «Роботу розпочинав ДІТІАМ – Державний науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, закінчувала фірма «Донжон». Першим підрядником було підприємство «Кам’янець-Подільськ-реставрація», далі - «Комунбуд» і фірма «Пілон», - розповідає головний архітектор міста Ігор Пиріжок.

За словами Ольги Пламеницької, підрядники не закінчили вибірку ґрунту підвальної частини башти – це мав бути експозиційний ярус. Реставратори змушені були покласти перекриття між підвалом і першим ярусом – щоб освоїти кошти. А їх виділили із запізненням. Тож вийшло, як завжди, - «тяп-ляп».


Факт обвалу дозволяє говорити про те, що після виконання робіт було масове затікання води за межі башти та в середину. Ці вежі нового типу, як їх називали артилерійськими, будувалися за принципом: зовнішня стіна майже незалежна від внутрішньої. При обстрілі з гармати вона могла завалитися, але це не впливало на стіни башти. Останні трималися за допомогою спеціальних дубових каркасів і засипки, яка виконувала роль подушки (саме в цю подушку, яка була між стінами, йшла вся вода). А вже внутрішня стіна отримувала основне навантаження на всі споруди, які були в башті. Таке будівництво під час реставраційних робіт мало бути враховане.

За словами Григорія Горшунова, фотофіксацію Нової Західної башти зробили кілька тижнів тому. Вже тоді помітили тріщини. Однак великого значення цьому ніхто не надав. Даремно – рясні дощі пришвидшили обвал башти. А втрати значні – на три мільйони гривень. Не менше потрібно, щоб відновити вежу, хоча тепер коштів на реставрацію взагалі не передбачено.

Старий замок про себе нагадує неодноразово, тільки ніхто його не чує

Провести реставрацію башти місто отримало шанс у 2000-му, коли до мерії з візитом завітав представник міжнародної дипломатичної місії «Магістрат Храму» Олександр Яблонський – пріор сучасного ордену Тамплієрів на теренах України, що представляв інтереси досить впливових та заможних людей, котрі цікавляться історією  Кам’янця. Тоді йшла розмова про можливість передачі башти в оренду та її реконструкцію. Хтозна, якби влада скористалася цією щедрою пропозицією – башта сьогодні залишилася б цілою та неушкодженою. Однак через безліч упереджених міркувань, пропозиція залишилася нереалізованим проектом.


Коли обвалилася Польська брама, було зроблено обстеження пам’яток архітектури Кам’янця на предмети можливої руйнації. Нова Західна башта у перелік обстежуваних об’єктів не входила. Бо перевірялися лише аварійні на той час архітектурні пам’ятки. Тепер територію навколо башти потрібно розчистити від обвалу і відновити реставраційні роботи. Бо якщо башта довго перебуватиме в такому стані – фатальної руйнації не уникнути. Те ж саме стосується й Замкового мосту, мурування якого аналогічне муруванню Нової Західної башти. Це бомба уповільненої дії. Замок про себе таким чином нагадує. І його варто почути, поки не запізно.

Запобігти таким фатальним наслідкам можна – потрібне фінансування

«Розпочавши роботу над одним об’єктом, потрібно поступово її завершити. А на сьогодні реставраційні роботи в Новій Західній, Денній баштах та Північному дворі розпочаті і досі не завершені, - зізнається Ольга Пламеницька. - У мене вже розроблена архітектурна частина даху на башту Денну. Проте як тільки ми розпочали роботу над нею, одразу припинилося фінансування. Я б сказала, що це проблема організації виділення коштів».

У 1999 році під керівництвом Ольги Пламеницької ДІАМ розробив перспективну програму консерваційних реставраційних робіт по комплексу Старого і Нового замків. Цю програму погодило тоді Міністерство культури, Держбуд, Хмельницька облдержадміністрація, затвердив її і тодішній міський голова Олександр Мазурчак. За цією програмою вони працювали 11 років. Термін її дії вже вийшов, але заплановані роботи досі не виконані - фінансування не те.

Було б доцільно зараз повернутися до цієї програми. Тим більше, що Кам’янець-Подільський каньйон номінується до списку Всесвітньої культурної спадщини як культурний ландшафт. Основними пам’ятками цього каньйону є замок, Польська і Руська брами як оборонно-гідротехнічний комплекс. І складовою цього комплексу є також Замковий міст. Під таким кутом зору замок, як основний об’єкт, дійсно потребує великої уваги.

 Категорія: Проблема | Додав: hroniker (02.08.2011)
Переглядів: 1535 | Теги: Нова Західна башта, Стара фортеця, Замковий міст, Камянець, обвал, катастрофаДодавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
За межами Кам’янця


Пошук
Статистика
каталог сайтів МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов Rambler's Top100 c

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright Лілія Петрук © 2018 |
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється
за умови активного гіперпосилання на hroniker.net