Середа, 14.11.2018, 03:30

З об'єктивних причин сайт "Хронікер" (hroniker.net) не оновлюватиметься. Читачі порталу можуть ознайомлюватись із новинами нашого міста культурно-мистецького спрямування в групі "Вконтакті" -https://vk.com/kp_hroniker. Тому якщо ви є користувачем цієї соціальної мережі - долучайтесь)

Незабаром у Кам’янці


Головна » Туризм

Фортифікаційні споруди 12-13 ст., залишки трипільського житла, унікальні монети часів 15 ст., - далеко не всі знахідки, які археологи міста в буквальному сенсі дістали з-під землі за останній рік. Усі вони передані до фондів НІАЗ «Кам’янець». І лише деякі  були представлені зацікавленим кам’янчанам десятого грудня в національному історико-архітектурному заповіднику.

Зібралося кілька десятків істориків, музейників, науковців, археологів, представників міської влади (заступники міського голови Василь Сукач, Григорій Горшунов). Основна причина – підбиття підсумків польового сезону 2013 року ДП «Подільська археологія», яка розпочала свою діяльність в Хмельницькій області з червня 2008 року. А нині працює ще й на території Тернопільської області. 

Розкопки, які тривали в 2013 році, дали цікаві результати для стратиграфії міста. Так, на Вірменській площі, 2 виявлено різноманітний посуд давньоруського часу й Трипілля, кілька архітектурних споруд. Зокрема, кам’яний мур товщиною до одного метра, який швидше за все виконував роль підпорної стіни.

На ділянці вулиці Довга 2/1 виявлено житло, яке археологи попередньо датують 13-15 ст. В південно-східній його частині знайдено піч, у північно-західній - предмет конусовидної форми. Є два припущення стосовно останнього. Або це - ковальський горн, який свідчить про існування ремісничої справи в Кам’янці-Подільському ще в 13 ст., або ж залишки вівтаря. За вихідні після розкопок знахідку хтось частково зруйнував. Можливо, шукав дорогоцінні речі. На щастя, її встигли передати до музею.

Найбільш сенсаційне відкриття – виявлення північно-східного кута трипільського житла 4-3 тис. до н.е., про яке ми писали кілька номерів тому. Нині знахідка потребує продовження досліджень, а отже - фінансування.

За цей час з-під землі археологи дістали 12 монет, серед яких - шведський солід і динарій періоду 15 ст. Найцікавіша і досить рідкісна монета із знайдених– молдавський півгріш Петра Мушата кінця 14 ст., який дозволяє говорити про торгові відносини Кам’янця того часу.

Ще одна цікава розкопана річ – ґудзик із гербом у вигляді сонця з хрестом і надписом «Подольская губерния» 19 ст.. На зворотному боці – клеймо фабрики братів Бух із Санкт-Петербургу.

Всі археологічні дослідження виконувалися за рахунок коштів забудовників, що здійснювали відтворення втраченої історичної забудови на території НІАЗ «Кам’янець». Основними з них є ТзОВ «Тектоніка»,  «Панорама-форт», «Агропромтехніка-Реммайстерня №1», ПП «Аргішт»,  

Під час підбиття підсумків відзначено дипломами таких забудовників, як Леоніда Новіцького, Наталю Гринчишину, Сергія Гамалія. Також свої нагороди отримали начальник Кам’янець-Подільської постійно діючої експедиції Валерій Мегей, старший науковий працівник історичного музею-заповідника Петро Болтанюк, директор ДП «Подільська археологія» Богдан Строцень.

Стало відомо, що ДП «Подільська археологія» вже має сформований пакет замовлень на проведення археологічних досліджень 2014 року.Категорія: Туризм | Додав: hroniker (11.12.2013)
Переглядів: 820 | Коментарі: 1 | Теги: розкопки, 2013, польовий сезон, ДП Подільська археологія1 Антон Заславський   (12.12.2013 14:15)
Для об'єктивності хотілося би, щоб міська влада дала оцінку не лише здобутків, а й втрат. Скільки археологічних об'єктів на десятках будівельних ділянок перетворили на будівельне сміття, вивезене забудовниками під наглядом археологів та НІАЗу? Скільки фальшивих актів про відсутність археологічних знахідок сфабрикував за ці роки НІАЗ? Чому археологи-професіонали мовчать і ховають очі?
На Польському ринку знайшли трипільське житло в трьох метрах від засипаного минулоріч котловану поряд з ратушею. З цього котловану вивезли на смітник залишки підвалів та культурні шари, я сам назбирав там чимало черепків 14-15 століть. А за висновком НІАЗу в котловані не було нічого цінного. Що це - відверта брехня чи фальсифікація історії міста? Чи професійний злочин? А де були археологи, коли рили цей котлован та вивозили каміння від знищених будинків та землю з археологічними знахідками на смітник?
А яка доля спіткала давньоруський вал, знайдений минулого року біля Вірменського бастіону, про який дзвонили у всі дзвони як про сенсацію? Адже забудовники його тихо знищили! А чому зруйнували мур в котловані біля кам'яниці Конецпольського разом з частиною цієї кам'яниці 16 століття? І що за бункер там тепер будує "Тектоніка" без затвердженого проекту, але під керівництвом негласного автора цього проекту Фенцура, за сумісництвом - директора заповідника?
Отже - подвійні стандарти, лицемірство і брехня під прикриттям міської влади. На жаль.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
За межами Кам’янця


Пошук
Статистика
каталог сайтів МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов Rambler's Top100 c

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright Лілія Петрук © 2018 |
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється
за умови активного гіперпосилання на hroniker.net