П`ятниця, 25.05.2018, 02:05

З об'єктивних причин сайт "Хронікер" (hroniker.net) не оновлюватиметься. Читачі порталу можуть ознайомлюватись із новинами нашого міста культурно-мистецького спрямування в групі "Вконтакті" -https://vk.com/kp_hroniker. Тому якщо ви є користувачем цієї соціальної мережі - долучайтесь)Головна » Виставки

 Наші предки вірили в значення і дію сакральних символів, знаків та ритуалів. Одні з них відганяли злих духів, інші були призначені охороняти житло, дітей, сон, берегти господарство, захищати від хвороб і нещасть, навіть допомогти завагітніти. Традиційним захистом родини вважалася лялька-мотанка, характерна для будь-якої країни.

 Сьогодні прадавнє мистецтво виготовлення такої іграшки відроджують і в Кам’янці-Подільському – в дитячій художній школі. Викладачі Тетяна Щербина і Олена Савчук (директор) знайомлять нас із магією ляльки-мотанки.


 «Початково лялька-мотанка виконувала роль іграшки для дітей. Після обіду мати брала дерев’яну ложку, обмотувала її хустиною. Нею перев’язувалася «голівка» ложки, а потім навхрест ручки. І давали дитині гратися, - розповідає Тетяна Василівна, в котрої мотанки - як поважні жінки: з формами, бюстом, хустиною на голові. - Робили такі ляльки з соломи, трави, віника, кукурудзиння. - В кожній місцевості використовувалися різні матеріали. На Буковині ляльку вирізали з дерева. У ролі іграшки мотанка тоді виглядала дуже примітивною. Ніхто не робив їм грудей і не чіпляв намисто на шию. Це вже сучасність диктує свою моду». 

Лялька із грудьми символізує годувальника сім’ї. Взагалі, різновидів таких берегинь є дуже багато. Лише в Росії - «купчиха», «кубишка», «веселушка»… Люди вірили, що вони оберігали родину від бід, були запорукою здоров’я і щастя в домі.

Ляльку клали в колиску до дитини, де вона вбирала всю негативну енергію і захищала маля від злих сил. Справжня мотанка не малюється, не вишивається і взагалі не має швів. Спочатку роблять голівку, а вже потім до неї примотують ручки або взагалі один тулуб. Такими іграшками можуть гратися діти. 

 «Обов’язковим елементом ляльки-мотанки є хрест замість очей і рота на обличчі. Він символізує веселку, тому робиться з яскравих ниток – червоних, помаранчевих. Мотати хрест треба за рухом сонця, бо це – духовність, або ж від боків і серединки. Спідничка символізує землю, сорочечка – минуле, теперішнє і майбутнє, головний убір – зв'язок із небом», - пояснює Олена Іванівна. Її мотанки – сучасні й багаті. Наразі майстриня працює над весільними парами, які символізують щасливу долю. В хлопчика на поясі - мішечок із монеткою всередині – це до багатства. Дівчинка – з довгими косами і яскравими коралями. 

Основним премудростям виготовлення ляльки-мотанки навчають у художній школі на уроках декоративно-прикладного мистецтва. Цікавиться такою народною творчістю далеко не кожна дитина. Однак результат роботи вже є.

 Восени минулого року Олена Іванівна разом з учнями готувала ляльки-мотанки для делегації з Швеції та Литви. Також у Чехії проводився конкурс народної майстерності, де в номінації «Лялька вашої країни» перемогли саме дітки Кам’янець-Подільської художньої школи. «Нам цікаво повертатися до витоків дохристиянства, - запевняє очільниця школи. - Хочеться копнути глибше і відродити давні традиції наших предків».

ЦІКАВО

• Ляльці-мотанці – 5 тисяч років.

• Ритуальну ляльку спалювали на вогнищі або топили у воді.

• У Єгипті знайдено мотанку з грубого полотна, яка набита клаптиками і папірусом.

• Коли дівчина виходила заміж, мати дарувала їй ляльку-мотанку - як оберіг для нової домівки.

• Хворій дитині давали погратися з лялькою, після чого знищували. У народі вірили, що вона вбере в себе її недугу. Коли дитина виростала, її місце в колисці займала лялька.

• На Різдво виготовляли ляльки із зерна. Вони символізували добрий урожай.

• Обов'язкова умова - іграшка повинна бути хрестоподібної форми, щоб не нагадувала собою реальну людину.Категорія: Виставки | Додав: hroniker (21.03.2013)
Переглядів: 2170 | Теги: лялька-мотанка, іграшка, язичництво, дитяча художня школаДодавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
За межами Кам’янця


Пошук
Статистика
каталог сайтів МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов Rambler's Top100 c

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright Лілія Петрук © 2018 |
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється
за умови активного гіперпосилання на hroniker.net